Tłumaczenia przysięgłe czy tłumaczenie własne?

Po co klienci zlecają tłumaczenia przysięgłe, dlaczego nie mogą sami sobie przetłumaczyć dokumentów?
 
Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę, prowadzimy interesy z obcokrajowcami i często wiążemy z nimi życie, nie tylko to zawodowe. Uczymy się języków  w celach komunikacyjnych. Często wydaje się nam, że nasze umiejętności językowe są na naprawdę wysokim poziomie.
Bez problemu załatwiamy różnego rodzaju sprawy zawodowe i prywatne. Wiemy co się do nas mówi i potrafimy prowadzić rzeczową wymianę zdań.
 
Tłumaczenia przysięgłe tekstów urzędowych, aktów ślubu , świadectw …
 
Czasem jednak stajemy przed problemem przetłumaczenia tekstu urzędowego. Wówczas zaczynają się problemy. Możemy mówić najlepiej jak potrafimy, rozumieć wszystko. Jeśli jednak nie siedzimy w konkretnych tematach brakuje nam urzędowego, specjalistycznego języka. Nie jest to jednak jedyny problem. Drugim są wymogi formalne. Niektóre dokumenty muszą być tłumaczone przez tłumaczy przysięgłych, którzy specjalizują się w tłumaczeniu dokumentów urzędowych tj. świadectw, aktów ślubu , certyfikatów i uwierzytelniają obcojęzyczne odpisy.  
Mogą także poświadczyć czyli uwierzytelnić tłumaczenia i odpisy wykonane przez inne osoby. We wszystkich przetłumaczonych i potwierdzonych odpisach używa specjalnej pieczęci. Na wszystkich tłumaczeniach przysięgłych wymienia kilka istotnych informacji, m.in. czy sporządzono je z oryginału, czy też z tłumaczenia, odpisu lub kopii. Tłumacz przysięgły może  wykonać  także przysięgłe tłumaczenia ustne. Wykonywanie zawodu tłumacza przysięgłego w Polsce reguluje specjalna ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego.
Tak więc mimo najlepszej znajomości języka obcego nie jesteśmy w stanie, a wręcz nie możemy samodzielnie przetłumaczyć danego dokumentu. Oczywiście, jest to możliwe do celów prywatnych, ale instytucje państwowe, które ich wymagają na pewno nie przyjmą samodzielnie przetłumaczonego tekstu, bez pieczęci tłumacza przysięgłego. Wymagane jest oficjalne tłumaczenie przysięgłe.
 
tłumaczenia pisemne
 
tłumaczenia przysięgłe
 
tłumaczenia ustne
 
obsługa konferencji
 
Zleć tłumaczenie