Tłumaczenia chiński

Język chiński - najstarszy język świata

Język chiński jest makrojęzykiem, czyli językiem posiadającym kilkanaście odmian i dialektów. Lingwistycznie znacznie różnią się między sobą, ale z powodów politycznych nazywane są dialektami. Język chiński należy do rodziny języków chińsko-tybetańskich. Istnieje od kilku tysięcy lat co czyni go najstarszym językiem świata. Najstarszymi użytkownikami tego języka była grupa etniczna Hàn. Współczesne języki chińskie wywodzą się z języka średniochińskiego, którego używano od VI do X wieku. W dzisiejszych czasach językami chińskimi posługuje się około 1,5 miliarda osób. To 1/4 całej ludzkości.

Oficjalnym językiem w Chińskiej Republice Ludowej jest Pǔtōnghuà- standardowy język mandaryński. Jest językiem sztucznie stworzonym. Obowiązuje również w Singapurze oraz na Tajwanie. Jest jednym z oficjalnych języków ONZ.

Języki chińskie są językami tonalnymi, czyli ich intonacja stanowi integralną część znaczenia sylaby.

Do najważniejszych dialektów języka chińskiego należą:

- dialekt mandaryński
- dialekt kantoński
- dialekt szanghajski (język Wu- Wuhua)
- Foochow (Północny Mĭn)
- Hokkien (Południowy Mĭn)
- Język Tajwański (Táiwānhuà)
- Xiāng lub Xiānghuà
- Hakka

Język chiński rozróżnia się na język mówiony (Zhōngguóhuà)  oraz język pisany (Zhōngwén). Podział jest  wynikiem używania pisma morfosylabicznego, które nie notuje wymowy. Chiński nie ma alfabetu, gdyż znaki nie reprezentują dźwięków.

W pierwotnej formie pismo chińskie składało się z piktogramów, które z biegiem czasu ewoluowały.

Obecnie w języku chińskim pisanym występuje około 90 tysięcy znaków razem z ich wariantami. Aby biegle czytać w języku chińskim należy znać około 10-15 tysięcy znaków. Do codziennego użytku wystarczy znajomość 2-5 tysięcy znaków. Obecnie powszechnie przyjęty system pisowni zakłada, że znak musi się mieścić w zarycie kwadratu. Sposób zapisu może również się różnić w zależności czy jest pisany ręcznie, czy też drukowany.

 

Klienci zlecają m.in.:

- tłumaczenia pisemne CV i listów motywacyjnych na chiński,

- tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia, ślubu z i na chiński,

- tłumaczenia ustne podczas spotkań biznesowych - chiński.