Tłumaczenia fiński

Język fiński-,,Naprawdę chcę mówić po fińsku, ale nie potrafię”

Język fiński należy do bałtyckofińskiej grupy języków ugrofińskich. Jest jednym z dwóch oficjalnych języków urzędowych W Republice Finlandii. Usłyszeć go można również w Szwecji, Norwegii, Estonii, a także w republice Karelii w Rosji.

Fiński to jeden z 23 oficjalnych języków UE. Współcześnie posługuje się nim około 6 milionów ludzi.

Szacuje się , że język fiński wyodrębnij się z lapońskiego około 1000 roku p.n.e. Na jego kształtowanie miały duży wpływ języki germańskie i bałtyckie, z których wziął wiele zapożyczeń. Pierwsze zapisane zdanie po fińsku pochodzi z 1450 roku. Brzmi ono: ,,Naprawdę chcę mówić po fińsku, ale nie potrafię”. Jest to fragment kroniki podróży fińskiego biskupa.

Język fiński długi czas rozwijał się tylko w mowie. Było to skutkiem panowania Szwecji na ziemiach fińskich. Dopiero w 1524 roku Szwecja zmieniła wyznanie z chrześcijańskiego na luterańskie, co pozwoliło na rozwój fińskiego w formie pisanej. Pierwszą książką w języku fińskim był elementarz z treściami religijnymi. Został wydany w 1543 roku. Niedługo potem ukazało się tłumaczenie Nowego Testamentu. Na początku XIX wieku Finlandia przeszła pod panowanie Rosji. W tym okresie obudziła się największa fińska świadomość i duma narodowa. Swą działalność rozpoczęli Fennomani, którzy wprowadzili wiele potrzebnych słów do kultury. Na początku XX wieku nastąpił pełny rozwój fińskiego.

Fińskie pismo oparte jest  na alfabecie łacińskim i  składa się z 26 liter i kilku znaków.

W języku fińskim stosuje się różnego rodzaju afiksy ( tzw. aglutynacyjność). Występuje również harmonia samogłosek. Występuję w nim aż 37 fonemów: 8 samogłosek, 14 spółgłosek i 18 dwugłosek (dyftongów). W fińskim wyróżnia się 2 główne grupy dialektów: zachodni i wschodni. Różnice między dialektami występują najczęściej tylko w wymowie.

 

Klienci zamawiają m.in.:

- tłumaczenia pisemne CV i listów motywacyjnych na fiński,

- tłumaczenia przysięgłę dokumentów samochodowych - fiński,

- tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia, ślubu z i na fiński,

- tłumaczenia ustne podczas spotkań biznesowych - fiński.