Tłumaczenia norweski

Język norweski -  bokmål i nynorsk 

Język norweski należy do grupy skandynawskiej języków germańskich. Obecnie jest językiem urzędowym Norwegii. Posługuje się nim około 4,5 miliona ludzi.

Najstarsze teksty w języku norweskim pochodzą z XII wieku. Już wtedy wykazywał on różnice między wschodnim a zachodnim dialektem. W późniejszych wiekach różnice językowe tylko się poszerzały. Było to spowodowane unią z Danią, a tym samym szybkim anektowaniem języka duńskiego. Burzliwa historia kraju miała wpływ na współczesną formę języka norweskiego.

Jego cechą charakterystyczną jest prawie całkowity brak normy językowej. W zależności od miejsca zamieszkania występują różne dialekty norweskiego. Obecnie obowiązują dwie oficjalne formy norweskiego - bokmål i nynorsk.

Bokmål, czyli ‘język pisany, książkowy ‘ wywodzi się z języka duńskiego. Używany jest głównie na  wschodzie oraz w większych miastach na południu kraju. W niektórych regionach Norwegii można usłyszeć  jego odmianę zwaną riksmol. Drugą oficjalną formą jest nynorsk - nowonorweski. Najczęściej mówią nim mieszkańcy zachodniej Norwegii oraz małych górskich miejscowości. Nynorsk charakteryzuje się licznymi archaizmami i posiada wiele cech staronordyjskiego.

Oprócz tych dwóch głównych języków w Norwegii funkcjonuje ponad sto dialektów. Każdy może pisać i mówić jak chce.

Do zapisu języka norweskiego służy alfabet duńsko-norweski. Nazywa się go tak ze względu na to że jest taki sam jak duński. Jest on wersją alfabetu łacińskiego. Składa się z 24 liter. Dodatkowo występuje 5 liter, których używa się wyłącznie do zapisu wyrazów obcych i zapożyczonych.

 

Klienci zlecają m.in.:

- tłumaczenia pisemne CV i listów motywacyjnych na norweski,

- tłumaczenia przysięgłę dokumentów samochodowych - norweski,

- tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia, ślubu z i na norweski,

- tłumaczenia ustne podczas spotkań biznesowych - norweski.