Tłumaczenia portugalski

Oi!  Vocę fala portuguęs? Cześć! Mówisz po portugalsku?

Język portugalski należy do grupy romańskiej języków indoeuropejskich. Posługuje się nim około 230 milionów osób na całym świecie. Jest jednym z głównych języków świata, siódmym pod względem liczby rodzimych użytkowników. Jest językiem urzędowym aż w 9 krajach: Brazylia, Portugalia, Mozambik, Angola, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Republika Zielonego Przylądka i Timor Wschodni. Posługuje się nim około połowy populacji Ameryki Południowej, mimo, że Brazylia jest jedynym portugalskojęzycznym krajem w obu Amerykach. W 1996 roku kraje, w których portugalski jest językiem urzędowym, nawiązały współpracę i stworzyły Wspólnotę Państw Portugalskojęzycznych.

Najstarsze zapisy w tym języku pochodzą z XII wieku. Pierwotnie wywodzi się on z języka galicyjskiego używanego w północno-zachodniej Hiszpanii i ze zbarbaryzowanej łaciny. Język portugalski jest jedynym językiem romańskim, w którym istnieje redukcja ( ‘zjadanie’) samogłosek. Posiada on dwa równoprawne i zatwierdzone, nawzajem się uznające warianty (normy): brazylijski i europejski. Różnią się głównie wymową.

W przeciwieństwie do wariantu europejskiego, w wariancie brazylijskim nie występuje ‘zjadanie’ samogłosek w sylabach nieakcentowanych przez co wydaje się on bardziej melodyjny, ‘miękki’. W języku portugalskim występuje duża liczba wyrazów pochodzenia arabskiego. Większość z nich zaczyna się na al, ar oraz az. W zależności od położenia geograficznego, możemy się spotkać z różnymi nieoficjalnymi dialektami tego języka.

 

Klienci zamawiają m.in:

- tłumaczenie przysięgłe aktów - portugalski,

- tłumaczenia ustne przysięgłe podczas ślubu na portugalski,

- tłumaczenia ogólne CV na portugalski.