Tłumaczenia włoski

Język włoski należy do grupy romańskiej języków indoeuropejskich. Współcześnie posługuje się nim około 80-125 milionów ludzi. Jest językiem urzędowym we Włoszech, Szwajcarii, San Marino, Watykanie oraz na półwyspie Istria. Można go również usłyszeć na francuskiej Korsyce, na Malcie, a także w byłych koloniach włoskich: Albanii, Etiopii, Libii, Somalii i Erytrei.

Język włoski ma swoje korzenie w łacinie. Prawdopodobnie zaczął się kształtować po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. W tym też okresie silnie postępowała marginalizacja języka łacińskiego i rozwój lokalnych języków.

Współczesny język literacki rozwinął się na przełomie XIII i XIV wieku. Na jego kształt miała wpływ twórczość takich średniowiecznych pisarzy jak Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Dante Alighieri. Ich dzieła zapisane w dialekcie toskańskim stały się podwaliną oficjalnego języka włoskiego. W okresie renesansu powstała za to włoska gramatyka.

Ze względu na położenie geograficzne w języku włoskim można rozróżnić około 20 dialektów.

W całym kraju oficjalnie mówi się jednak w standardzie toskańskim.

Język włoski spośród wszystkich języków romańskich ma najwięcej słów pochodzących z łaciny. Do jego zapisu służy alfabet łaciński. Litery j, k, w, x oraz y używa się tylko przy zapisie wyrazów obcych. We włoskim występują dwa rodzaje akcentów nad samogłoskami.

Język włoski nie byłby taki sam bez słynnej włoskiej gestykulacji. Jest to bardzo głośny  i ekspresyjny język, tak jak włoska natura. Obserwator z boku mógłby pomyśleć, że Włosi tylko się ze sobą kłócą. Jest to jednak taki sposób bycia. Włosi nie boją się korzystać z życia. Są emocjonalni, celebrują wspólne posiłki i wspólne rozmowy. ‘’La dolce vita!”- słodkie życie.

 

Klienci zlecają m.in.:

- tłumaczenie ustne przysięgłe podczas ślubu na włoski,

- tłumaczenie pisemne referencji na włoski,

- tłumaczenia przysięgłe dokumentów samochodowych - włoski.